Dle odborné definice jsou :
".. Kůže vrchní pokryv těla obratlovce, pro stažené kůže menší velikosti se používá výrazu kožka.." a
."..Useň je vyčiněná kůže, jejíž vláknitá struktura zůstala v podstatě zachovaná, chlupy mohou nebo nemusí být odstraněny, kůže může být rozštípnutá na vrstvy nebo rozdělena na části.....".
..Ale není potřeba na tomto pojmosloví trvat, jelikož slovo "kůže" namísto slova "useň" je zaužívané i samotnými prodejci usní , včetně mého eshopu....:-)
Takže nyní k tomu, jakými procesy zpracování ,kůže prochází, než se z ní useň stane.
Nejprve se vyrobí tzv. holina, což obsahje někollik technologických kroků.
Prvním je Námok, kdy se surová kůže namáčí v teplé vodě s cílem dostat do kůže tolik vody, kolik v ní bylo před stažením, odstranit konzervační prostředky a povrchové nečistoty.
Dalším krokem je Odtučňování, při kterém je holina zbavována přebytečných tuků , aby došlo k jejich stejnoměrnému rozvrstvení v budoucí usni a následnému správnému navázání činících látek
Následuje Loužení, s cílem uvolnění chlupů a poté mechanické Odchlupování.Tak vznikne holina.
Holina se nyní, kvůli zjemnění a zvláčnění kůže., pere, odvápňuje a moří ,
Dalším, technologickým krokem je Mízdření, při němž se z rubu kůže ,odstraňují podkožní zbytky vazů a blan a rub se srovnává.
Na to navazuje proces Omykání - což je odstraňování zbytků chlupových kořínků a Štípání (vzniká tzv.štípenka, která se následně činí samostatně), aby měla holina všude stejnou tloušťku.
Jednou z posledních fází tohoto procesu , je Činění, zabraňující slepení kolagenových vláken, která musí být, naopak , vzájemně volná a pohyblivá.
Činění se provádí pomocí přírodních třísel, což jsou výtažky z listů, kořenů a plodů , nebo pomocí solí chromu, či železa a hliníku a také prostřednictvím aldehydů nebo tuků. Podle způsobu činění ,se usně rozdělují na :
-Tříselné(třísločiněné) usně-činěno přírodními třísly
-Chromité(chromčiněné) usně-činěno solemi chromu
-Zámiš-činěno rybími , nebo rostlinými tuky
-Jircha-činěno solemi hliníku
-Kombinmovaně činěné -kombinace, nejčastěji činění třísly a chromem
Jakmile je kůže vyčiněna, je potřeba jí, protože nyní obsahuje až 70 % vody, vyždímat a promazat, aby při následném , řízeném vysychání , byla stále vláčná a odolná proti ohybu . Pak se ještě useň leští, nebo žehlí.
...No, a tady cesta usně končí...Vlastně.. ještě tak úplně ne. Následuje totiž, její poslední putování - na naše pracovní stoly, aby nám dělala radost.. ........a snad i my jí..:-)